Когато се целувате, затваряте ли очи? А питате ли се защо е така?
Британски психолози от Лондонския университет откриха отговора - оказва се, че това е неволно действие, което повечето хора правят, докато притискат устни в нечии други. Главният виновник е мозъкът ни. Според екипа на Поли Долтън и Сандра Мърфи, нашето сиво вещество избягва да се натоварва с допълнителна визуална информация, когато обработва досега на устните ни. Дали целувката би била по-романтична, ако очите ни бяха широко отворени?
Преди да пристъпят към тестовете с целувките, учените направили опити с доброволци и измерили реакциите им при допир на ръцете. Те трябвало да търсят букви с различна степен на трудност. В същото време била измерена реакцията им на слаби вибрации по ръцете.
Участниците в експериментите били по-малко рецептивни на чувството на допир, когато очите им били натоварени с повече работа.
Оттук екипът направил извода, че при дейности, включващи чувството за допир (като целуването, танцуването, секса) хората са склонни да се фокусират на тактилното, вместо да се разсейват с визуална информация.
Ето някои любопитн факти за целувката:
- Човек прекарва средно по около 340 часа целувайки се;
- На територията на щата Индиана е забранено мъжете с мустаци да целуват други човешки същества. В Индонезия пък публична целувка се наказва с 5 години затвор;
- Чувствителността на устните ни е 200 пъти по-голяма от тази на пръстите;
- Устата на човек всъщност е място, пълно с бактерии. По време на целувка хората разменят между 10 милиона и 1 билион бактерии.
Вижте какво още не знаем за целувката във vesti.bg