
Причините за изчезването на дадени животински видове не са една или две - от климатични промени, разрушителни бедствия, до масов улов и унищожаване на гори. Факт е едно - бавно, но сигурно природата се променя, а цялата отговорност за това носи и човечеството.
Странстващият гълъб
Той е наскоро изчезнал вид гълъб. През XIX век странстващите гълъби вероятно са били най-често срещаните птици в източната и централната част на Северна Америка. Птицата е била най-разпространеното пернато на планетата. За съжаление е била и сред най-вкусните. Ето защо, на пазарите в Ню Йорк са се продавали заклани и почистени странстващи гълъби по едно пени парчето.
Орнитологът Александър Уилсън е пресметнал, че едно наблюдавано от него ято е съдържало повече от 2 млрд. птици. Около 100 години по-късно, на 1 септември 1914 г., последният странстващ гълъб на земята (на име Марта) е умрял в зоологическата градина в Синсинати. Видът е поредната жертва на съвременните хора.
Две високоефективни технологии – електрическият телеграф и пушката – дали възможност на ловците да издебват в засада ятата по време на тяхната миграция. В крайна сметка, големият им брой въобще не се е оказал способен да ги запази.
Балийският тигър
Живял някога на остров Бали. Счита се, че последният тигър е убит през 1937 г. Балийският тигър е с най-малки размери от 8-те вида тигри. Теглото му е варирало между 65 и 100кг. Част от причините за изчезването му са увеличаване на човешкото население, изсичане на горите за селскостопански нужди и съответно - намаляване на средата за живот на тигрите.
Тасманийският вълк
В природата, последният торбест (тасманийски) вълк е убит през 1930г., а 6 години по-късно умира и последният екземпляр, живеещ в зоологическа градина.
Тарпан
Евразийският див кон изчезва в началото на ХХ век.
Китайски бял делфин
Един от малкото речни делфини. Байджи живее във водите на река Яндзъ, Китай. И е един от последните видове, станали жертва на човешката цивилизация. Според учените, последният представител на този вид е изчезнал през 2006 година.