В първия ден на месец март светът отбелязва Световния ден на котката. От далечни времена те са за човека и божества, и талисмани, и ловци, но на първо място - любимци с независим характер. Котката е опитомена преди много векове, но за разлика от другите домашни животни, не е променила много външния си вид - все още много прилича на своите прадеди. Запазила е и независимостта си.
Навиците на дедите й практически не са се изменили, само са били приспособени за домашни условия. Котките не търпят затворено пространство и обичат всички врати в къщата да са отворени. Страстта им „да се мият" често не се обяснява само с тяхната чистоплътност. По време на процеса те облизват от космите си някои вещества, съдържащи витамин В, необходим за психическото им равновесие. Котките се ориентират много добре в непозната обстановка и са способни да изминат огромни разстояния, за да се приберат у дома.
Те са най- добрите пазачи на зърното от мишки са европейските късокосмести котки. В Англия, котки, използвани за охрана на продоволствени складове, са зачислени на „служба". На държавната ясла са зачислени и котките, пазещи експонатите в Британския музей. Много от мъркащите животни притежават много по-добър нюх от кучетата - по време на Първата световна война в британската армия е бил създаден специален „котешки корпус", с помощта на който били откривани отровни газове. В Швейцария някои котки имат собствени банкови сметки, а в американския град Литл Рок благодарение на тях се печелят пари - провеждат се котешки надбягвания на 150 метра.
В древен Египет котката е била смятана за свещено животно, пазител на огнището. Заради нощния си живот, грациозността, святкащите очи и рядката плодовитост, на животното е била посветена богинята на Луната, която е изобразявана с котешка глава. В Европа котката е станала известна преди 2 хиляди години. За първи път за нея се споменава в съчиненията на Плутарх. В древен Рим котката била посветена на богинята на свободата Либертас и е била изобразявана винаги до нея.
Сега в света има около 400 породи котки, като всяка година се обявява и официално се признава нова порода.
Любопитно за котетата:
1. Опитомяването им започва преди 8000 години.
2. Най-големите домашни котараци са от породата менска енотова и тежат до 11 кг.
3. Котките са едни от най-умните животни и възприемат човешките чувства и настроения.
4. Спят между 12 и 14 часа на ден.
5. Отпечатъкът от носа на котката е уникален, също както този на пръстите и зениците при човека.
6. Котките могат да бъдат научени как да ползват тоалетна. Урината им свети при ултравиолетово осветление. Това е добър начин да разберете дали домашният ви любимец се е изходил някъде в дома.
7. Зрителният обсег на котките е 220 градуса, докато при хората той е едва 180.
8. Обонянието им е 14 пъти по-силно от човешкото.
9. Макар и доста по-малки, котките имат 230 кости, с 24 повече от хората. Те са и по-бързи от нас - максималната им скорост е около 48 км/ч, докато Юсейн Болт тича с не повече от 45 км/ч. Да не говорим, че гепардът, който е от семейство котки, е най-бързото сухоземно животно - може да развие над 110 км/ч. Телесната им температура е около 38-39 градуса.
10. Котките са и любими анимационни герои - припомнете си само „Том и Джери", „Гарфийлд", „Top Cat", „Цар Лъв" и „Котаракът в чизми".